A horgászok és a halászok szabálykövető magatartásának köszönhetően a halőrzéssel kapcsolatos szabálysértések száma elenyészőnek mondható a Körösök vidékén

Szövetségünk az idei év során több alaklommal adott számot a különböző haltelepítésekről, a megrendezett eredményes versenyekről, a kiváló gyermekprogramokról, azonban beszédes adatokkal, eredményekkel kifejezhető halőrzési tendenciákról ez idáig nem esett szó.

A Körösök vidékén a KHESZ mintegy 2400 hektáron látja el halgazdálkodási feladatait, biztosít a horgászok és halászok részére lehetőséget a rekreációs kikapcsolódásra legyen szó folyókról, holtágakról, csatornákról vagy tavakról. A halgazdálkodási feladatok egyik legnagyobb jelentőséggel bíró szelete a halőrzés.

A halőrzés kapcsán fontos megjegyezni, hogy egy olyan hivatásról beszélünk, mely összetettsége elvitathatatlan. Többrétű szakértelmet igényel, mint például halvédelmi-, természetvédelmi-, zöldterület-karbantartási-, rendészeti feladatellátási, illetve sok esetben halgazdálkodási, vízbiológiai, vízminőségi ismereteket. Emellett a halőrök szükség szerint helytállnak olyan extrémebb esetekben is, melyek a vízminőség kapcsán, szerencsére ritkán előforduló havaria helyzetekben – pl. haltetem eltávolítás – vagy egyéb hatóság megkeresése kapcsán is felmerülhetnek, de akár az életmentésben, vagy eltűnt személyek felkutatásban is nélkülözhetetlenek.

Kiváló szakmai együttműködést ápolunk a szomszédos megyék halőri szolgálataival, az illetékes hatóságokkal, továbbá mindennapos munkakapcsolatunk van a rendészeti szervekkel.

A 2024-es évben összesen 17 fő hivatásos halőr és 45 fő társadalmi halőr biztosította a jogszabályokban és a helyi horgászrendben foglalt normák betartását. Közülük 3 fő általános MOHOSZ területi (megyei) illetékességgel feljogosított, 1 fő címzetes vezető és 1 fő MOHOSZ általános országos illetékességgel megbízott hivatásos halőr.

Szeptember hónap utolsó hetéig az ellenőrzések száma meghaladta a 15 ezret. A statisztikákat tekintve elmondható, hogy az utóbbi években jelentősen csökkent a horgászok magatartásával kapcsolatos feladatellátás bonyolultsága, a horgászok, és halászok egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a szabályok betartására, a természet megóvására. Ennek köszönhetően idén mindösszesen 212 alkalommal került sor feljelentés megküldésére az illetékes Kormányhivatalok irányába, ami a HORINFO rendszerben lekövetett ellenőrzések számához képest mintegy 1,4%-ot, a megye több mint 28000 fős horgászlétszámához viszonyítva 1% alatti számot jelent. A leggyakrabban felmerülő szabálysértési kategória – 130 alkalommal – a jogosulatlan horgászat vagy halászat, azaz az állami horgászjegy/halászjegy és fogási napló, vagy a területi jegy hiányában történő horgászati vagy halászati tevékenység végzése. Emellett a fogási napló nem megfelelő vezetése, a több horgászkészség használata, valamint a méret- és mennyiségi korlátozások megsértése jelent számottevő szabálysértést.

Hivatásos halőreink elkötelezettek a horgászat, a halállomány védelme és a természeti értékeink megóvása, a vonatkozó normák betartása és betartatása tekintetében, így kérjük a horgász és halász társakat, hogy a szabályokról való tájékozottságra, elsajátítására, követésére, a természet megóvására nagy hangsúlyt szíveskedjenek fektetni, illetve bármely kérdés esetén keressék Szövetségünket.

Összefoglalva a leírtakat, dicséret illeti a Körös-vidék horgásztársadalmát a jogkövető magatartásért és a horgászatra vonatkozó helyi szabályok betartásáért.

A vizeink, a halállományunk és környezetünk megóvása közös érdekünk, segítsük egymást, hogy gyermekeink is élvezhessék azokat.